BAHARI BEKLERKEN… | Akpolitika haber
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >>BAHARI BEKLERKEN… 29.03.2019 05:00

BAHARI BEKLERKEN…

Yaklaşık altı aydır Türkiye’yi dolaşıyor, liselerde, üniversitelerde ve yurtlarda öğrenciler ile buluşuyor, konferans veriyor ve sohbet ediyorum. Bu vesile ile gittiğim şehirleri, insanlarını, tarihi yerlerini, geçmişlerini ve modern durumlarını görme fırsatı yakaladım. Bu zaman dilimi içerisinde, Zonguldak’tan Antalya’ya, Siirt’ten Balıkesir’e otuz tane il gezdim.

Çocukluğumdan beri Anadolu’yu gezmeyi çok isterdim. Mevla’m bunu bana nasip eyledi. Zaten hayran olduğum Anadolu’nun coğrafyası ve insanına bu gezilerde âşık oldum. Konferanslarda beni dinleyen gençlerin gözlerinde geleceği okudum. Gençlik bir milletin geleceğe ait umutlarıdır. Gençlik bir milletin haysiyet ve şahsiyetidir. Gençlik bir milleti geleceğe taşıyan en önemli köprüdür. Gençlik bir milletin geleceğidir. Gençliğini iyi yetiştiremeyen milletler geleceğe emin adımlarla yürüyemezler. 15 Temmuz’da tankın önüne kendini korkmadan atan o gençliğin başarılarına şimdi de okul sıralarında şahit oldum ve geleceğe ait umutlarım arttı. Eğitimcilerimizin de biraz daha özverili olacağını hesap ederek geçmişte kara kışlar yaşadığımız gençlik adına bu ülkeye bu gençlerle baharın geleceğine inandım.

Umutla çıktığım bu yolda sadece umutlarım artmadı. Aynı zamanda siyasi çalışmalara da şahit oldum. Siyasi partilerin yerelde neler yaptığını da yakinen gördüm. Sadece İstanbul’da, Ankara’da, İzmir’de ve büyük şehirlerde değil, ilçe ilçe, köy köy Anadolu’nun ilmek ilmek işlendiğine şahit oldum. Modern yollarından hastanelerine, spor salonlarından kültür merkezlerine, yollarından köprülerine, barajlarından tünellerine kadar her şeyde mükemmel bir değişim gördüm. İstanbul’un göbeğinde öğretmenlik yaptığım 2000’li yıllarda doksan kişilik sınıflardan bugün yirmi kişilik sınıflara, bir tek kültür merkezi olmayan illerden en az bir tane kültür merkezi olan ilçelere, yürümenin bile zor olduğu yollardan otobanlara, sporun sadece toprak zeminlerde patlak toplarla oynandığı dönemlerden modern aletler ile spor yapılan köylere kadar onlarca değişim.

Şimdilerde birileri çıkmış, cemaziyülevvelini bilmiyormuşuz gibi bu ülkeye yerel seçimlerde baharı getireceğini utanmadan yüzümüze söyleme cesaretini kendinde buluyor. Evet. İnsan nisyan ile maluldür ama geçmişi o kadar da unutmadık. Değil köylerde ve ilçelerde, büyük şehirlerde bile çöpleri toplayamayan bir zihniyet bu ülkeye nasıl baharı getirecek. Senin geçmişin zemheri ayazı, geleceğin nasıl bahar olacak. Biz senin yerelde ve geneldeki iktidarında ne kara kışlar yaşadık. Umutlarımıza kırağı çaldınız. Genelde geleceğimizle oynadınız. Yerelde günlük hayatımızı zehir ettiniz. Sizin vaat ettiğiniz baharı zaten on yedi yıldır bu ülke ve bu ülke insanı yaşıyor. O söylemin ardında hangi çapanoğlu yatıyor biz biliyoruz.

Evet. Bu seçimin yerel seçim ötesinde bir seçim olduğu aşikârdır. Dağlarda benim evladımı şehit edenlerle şehirlerde işbirliği yapanların kimin değirmenine su taşıdığı ortada. Her bölgede, her ilde, her ilçede ve hatta her beldede on yedi yıldır bu ülkeyi karanlıktan aydınlığa çıkaran anlayışı devirebilmek ve o eski günlere çevirebilmek için annesinin başörtüsünü zorla açanlarla, kız kardeşini başörtülü olduğu için üniversite kapılarında ikna odalarına sokanlarla, teyzesini başörtülü olduğu için hastane kapısında ölüme terk edenlerle, bu ülkeyi bölme adına binlerce gencimizi şehit edenlerle, sözde özgürlük adına caddeleri ve sokakları savaş alanına çevirenlerle ve daha onlarcasını sayabileceğimiz ama hatırlamak istemediğimiz hain olayların müsebbipleriyle yol yürüyenlerin bu ülkeye getireceği bahar değil olsa olsa kış olur, hem de zemheri.

Evet. Bu seçimin yerel seçim ötesinde bir değişime sebep olabileceği aşikârdır. Ama bu değişim olumlu yönde değil, aksine olumsuz yönde planlanmaktadır. Her sathında çağı yakalamış, insanımızın insanca yaşayabileceği ortamlar hazırlanmış, bölgesinde kendine yetebilen, dünyada söz sahibi olmaya başlayan ülkemize diz çöktürebilmek için bir şans daha yakalayan zihniyet bahar gelecek kandırmacasıyla yeni bir hamlenin içinde. Eğer bu oyuna gelirsek “Baharı beklerken ömrüm kış oldu” şarkısını söylemek zorunda kalırız.

Ben baharı Anadolu’daki gençlerin gözlerinde gördüm, sizin sahte gülücüklerinizde ve söylemlerinizde değil.

http://www.akpolitika.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..akpolitika
haberyazilimi.com - Copyright