ABD VE ALMAN İSTİHBARATI BÜTÜN HÜKÜMETLERİ DİNLEMİŞ! | Akpolitika haber
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> ABD VE ALMAN İSTİHBARATI BÜTÜN HÜKÜMETLERİ DİNLEMİŞ!13.02.2020 00:00

ABD VE ALMAN İSTİHBARATI BÜTÜN HÜKÜMETLERİ DİNLEMİŞ!

ABD VE ALMAN İSTİHBARATI BÜTÜN HÜKÜMETLERİ DİNLEMİŞ!


CIA ile BND’nin gizli sahibi oldukları İsviçre merkezli Crypto şirketinin sattığı kripto cihazları ve iletişim hatları üzerinden 130’dan fazla ülkenin en gizli sırlarına vakıf olduğu ortaya çıktı.


Bu haber 207 kez okundu.

İçlerinde Türkiye gibi NATO müttefikleri de var. Haberde ‘On binlerce kişinin katledilmesinden haberdar oldular, ama seslerini çıkarmadılar’ denildi

ABD’nin The Washington Post gazetesi, Almanya’nın kamusal yayın kuruluşu ZDF, İsviçre’nin kamusal radyo televizyonu SRF‘nin ortak araştırma haberi, ‘yüzyılın istihbarat darbesini’ ortaya çıkardı. 

‘Darbenin’ başında ABD’nin Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA ile Batı Almanya’nın Dış İstihbarat Servisi BND var. 

Üç medya kuruluşunun #Cryptoleaks (Crypto sızıntıları) etiketi altında yayımladığı araştırma, gizli CIA ve BND belgelerine dayanıyor.

2. Dünya Savaşı’ndan beri küresel çapta istihbarat servisleri için kripto cihazları ve iletişim hatları üreten İsviçre merkezli Crypto AG şirketinin gizli sahibinin CIA olduğu, bu operasyonu BND ile birlikte yürüttüğü belirtildi. 

CIA ile BND ajanları, ayaklarını uzatıp Crypto AG’nin kripto sattığı istihbarat servislerinin iletişimlerini takip ediyordu, böylece onların tüm sırlarına vakıf oluyordu.

Yugoslavya’ya bile satmışlar

Crypto AG’nin satış yaptığı ülkelerin sayısı ise 130’u geçiyor. 

Suudi Arabistan, BAE, Kuveyt, Umman, Katar, İran, Irak, Suriye, Lübnan, Ürdün, Libya, Mısır, Cezayir, Fas, Tunus, Etiyopya, Nijerya, Güney Afrika, Hindistan, Pakistan, Bangladeş, Birmanya (Myanmar), Filipinler, Malezya, Tayland, Japonya, Güney Kore, Endonezya, Arjantin, Şili, Brezilya, Kolombiya, Meksika, Peru, Uruguay, Venezüella diye liste her kıtaya uzayıp gidiyor. 

Hiçbir bloğa mensup olmayan ama Sovyetlere yakın duran eski Yugoslavya, din devleti Vatikan, tarafsız İrlanda da listede.

Hatta İspanya, İtalya, Portekiz, Yunanistan, Türkiye gibi NATO müttefiklerine kadar herkes var.

Bir CIA raporunda operasyondan alaycı şekilde şöyle söz ediliyor:

“Yüzyılın istihbarat darbesi… Yabancı hükümetler en gizli iletişimlerinin en az iki (ve muhtemelen beş-altı kadar) yabancı ülke tarafından okunması gibi bir imtiyaz için ABD ile Batı Almanya’ya iyi para ödedi.”

Müttefik ülkelerin gizli iletişiminin takibe alınmasından rahatsız olan BND’nin belgelerinde ise Amerikalıların temelde her hükümeti dinlemek istemesinden şikayet edilerek “Müttefiklere Üçüncü Dünya ülkeleriyle aynı muameleyi yapmak istiyorlar” deniliyor.

CIA’in ‘Minerva’, BND’nin ‘Rubicon’ kod adını verdiği ve on yıllarca sürdürdüğü bu operasyonun Soğuk Savaş‘ın en sıkı saklanan sırlarından biri olduğu belirtildi. Bu operasyondan İsviçre istihbarat servisleri de haberdardı.

BND’nin talebiyle Alman sanayi devi Siemens‘in Crypto AG ile işbirliği yaptığı, BND’nin 1990’ların başında ifşa olma korkusuyla operasyondan çıktığı, CIA’in ise şirketin hisselerini ancak 2018’de sattığı aktarıldı.

Ama Crypto AG ürünlerinin hala 12’den fazla ülkede kullanıldığı kaydedildi. 

Buna göre CIA ile BND, yabancı hükümetlerin en gizli iletişimlerine vakıf olduklarından ötürü katliamlardan da birinci elden haberdar oldular, ama sustular.

Haberde ABD ve Batı Alman istihbarat servislerinin on binlerce kişinin katledilmesini bilmelerine rağmen seslerini çıkarmadıklarının altı çizildi.

ZDF’nin görüş aldığı Helmut Kohl’un başbakanlığı döneminin Alman gizli servisleri koordinatörü Bernd Schmidbauer, “Rubicon kesinlikle dünyanın bir nebze daha güvenli olmasını sağladı” savunmasını yaptı.

ZDF’nin bu yorumla ilgili görüşünü aldığı İngiliz Warwick Üniversitesi’nin Uluslararası Güvenlik dalı profesörü Richard J. Aldrich, “Orası çok tartışılır, ama muhtemelen tarihin en önemli istihbarat operasyonuydu, gelmiş geçmiş en cüretkar ve skandal operasyonlardan biri ” dedi. 


Etiketler: haber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -akpolitika -dünya - türkiye -

Diğer HABER haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder

Hava Durumu
http://www.akpolitika.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..akpolitika
haberyazilimi.com - Copyright