23 Haziran’da hangi vaatler oylandı! | Akpolitika haber
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> 23 Haziran’da hangi vaatler oylandı!28.06.2019 21:59

23 Haziran’da hangi vaatler oylandı!

23 Haziran’da hangi vaatler oylandı!


Türkiye'nin ekonomik ve kültürel başkenti olan İstanbul'da 23 Haziran'da tekrar seçime gidildi. Adayların vaatlerinin ekonomi yönündeki sorunları giderme yönünde olması ise dikkatlerden kaçmadı.


Bu haber 569 kez okundu.

Türkiye’nin ekonomik ve kültürel başkenti olan İstanbul’da 23 Haziran’da tekrar seçime gidildi. Adayların vaatlerinin ekonomi yönündeki sorunları giderme yönünde olması ise dikkatlerden kaçmadı. Peki Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu ile Cumhur İttifakı adayı Binali Yıldırım’ın seçim vaatleri arasında hangi maddeler vardı? İBB seçimlerinde oylanan vaatler…

imamoglu-binalii.jpg
Ekonomist Dergisi’ndeki analize göre, Türkiye gündeminin aylardır gündeminde olan İstanbul seçimlerinde Yıldırım ve İmamoğlu’nun ekonomi ağırlıklı vaatleri arasında hangi maddelerin olduğuna yer verildi.

YENİ PROJE VE DESTEKLER

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) AKP’nin itirazları sonrasında 31 Mart’ta sandıktan çıkan İmamoğlu’nun zaferini geçersiz saymış ve seçimlerin 23 Haziran’da yenilenmesine karar vermişti.
Ekrem İmamoğlu ve Binali Yıldırım, İstanbullulara ulaşımdan yoksulluğa, eğitimden çevreye pek çok alanda yeni projeler ve destekler için vaatte bulundu.

İSTANBUL’DA YAŞAM ZORLAŞIYOR

Global piyasaların yönetim danışmanlığı şirketi Mercer’ın beş kıtada 231 şehri kapsayan küresel araştırması ‘Yaşam Kalitesi Araştırması’nın 2018 sonuçlarına göre, İstanbul 130’uncu sırada yer alıyor.
Ekonomi ve İş Araştırmaları Merkezi INRIX’in raporuna göre ise 2018 yılında dünyada en çok trafik sıkışıklığı olan kentler listesinde İstanbul, Kolombiya’nın başkenti Bogota’yı geride bırakarak ikinci sıraya yükseldi.
Dolayısıyla İstanbul bir yandan giderek büyüyen ve kalabalıklaşan, diğer yandan yaşaması her geçen gün zorlaşan bir metropol haline gelmiş durumda. Bu nedenle önümüzdeki dört yıl boyunca İstanbul’u yönetecek ismin, ortaya koyacağı yol haritası kentin kaderini de seçim sürecinde dikkat edilen konu arasındaki yerini aldı.

İŞSİZLİĞE KARŞI ÖNLEM

Binali Yıldırım’ın seçim kampanyasında doğalgaz ücretlerine yüzde 10 indirim, dar gelirli ailelere doğalgaz ve elektrik faturası destekleri, her yıl 100 bin yeni istihdam ve öğretmenlere ücretsiz toplu taşıma gibi başlıklar öne çıktı.
Son olarak İBB Sosyal Tesisleri’nde yapılacak düğünlere 8 bin TL’lik düğün desteği verileceğini açıklayan Binali Yıldırım, seçim vaatlerinde AKP’nin önceki dönemlerde İBB adına yaptığı yardımların artırılarak devam edeceği sözünü verdi.
Ülke genelinde hızla yükselen işsizlik, İstanbul’da her geçen gün artıyor. Bu nedenle her iki liderin çantasında da işsizlere yönelik atılacak adımlar vardı. Binali Yıldırım, işsizler için 39 ilçeye istihdam merkezi açılacağı, 50 bin gence yarı zamanlı (part time) çalışma olanağı sağlanacağıve işsizlik maaşı alanların toplu taşımayı ücretsiz kullanacağı vaatlerinde bulunmuştu.

YOKSULLUKLA MÜCADELE

Ekrem İmamoğlu ise İstanbullulara genç ve dinamik bir başkanlık sözü verdi. İmamoğlu’nun vaat listesinde çocuklara ve gençlere yönelik maddeler öne çıktı. 500 bin öğrenciye kırtasiye ve üniforma desteği, mesleki eğitim amaçlı ‘Kent Enstitüleri’ kurulması ve öğrencilerin toplu taşıma ücretlerinin düşürülmesi, bu vaatlerden bazıları arasında yer aldı.
İmamoğlu ayrıca İstanbul halkına içilebilir musluk suyu sağlanması ve her yıl 100 bin ağaç dikilmesi gibi projelerini de öne çıkardı. İmamoğlu, İstanbul’da sayıları artan işsizler ve dar gelirli ailelere dönük pek çok destek paketi hazırladı.
İhtiyaç sahibi ailelere her ay 200 TL’den 2 bin 20 TL’ye kadar nakdi yardım yapılması, geliri yoksulluk sınırı altında olan yeni evlenecek çiftlere 2 bin TL destek verilmesi ve konutlarda kullanılan su fiyatlarına indirim yapılması, İmamoğlu’nun bu alandaki vaatlerinden öne çıkanlar arasında yer aldı.  İmamoğlu,yoksulların barınma sorununu çözmek amacıyla da İBB’nin mülkünde olan arazilere 15 bin yeni konut inşa edileceği vaadinde bulundu.
Tüm vaatler göz önünde tutularak, seçim sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte Ekrem İmamoğlu vaatleri ile Binali Yıldırım’ın önüne geçmiş oldu. 806.456 oy farkı ile Ekrem İmamoğlu seçimi kazandı. İkinci kez mazbatasını alan Ekrem İmamoğlu  görevine başladı.


Etiketler: haber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -akpolitika -dünya - ak parti -

Diğer HABER haberleri
Tüm Kategoriler

Azil sürecinde yeni gelişme...

Azil sürecinde yeni gelişme...
  • Azil sürecinde yeni gelişme...
  • Şehit cenazesini kaçıran PKK'lı yakalandı...
  • Çin'in Duğu Türkistanlı Müslümanlarına yönelik zulmü devam ediyor...
  • Yılmaz Ateş, CHP'ye verdi veriştirdi!
  • Türkiye’de kaç milyon Kürt, kaç milyon Alevi yaşıyor?
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder

Hava Durumu
http://www.akpolitika.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..akpolitika
haberyazilimi.com - Copyright