Times gazetesi: Trump, çizgiyi aştı! | Akpolitika haber
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> Times gazetesi: Trump, çizgiyi aştı!19.08.2019 18:40

Times gazetesi: Trump, çizgiyi aştı!

Times gazetesi: Trump, çizgiyi aştı!


İsrail'in, Beyaz Saray'ın baskısıyla Demokrat Partili iki Müslüman kadın Kongre üyesi İlhan Ömer ve Rashida Tlaib'in İsrail'i ziyaret etmesini engellemesini eleştiren Amerikan New York Times gazetesi, “Trump, çizgiyi aştı” dedi.


Bu haber 81 kez okundu.

İsrail’in Beyaz Saray’ın baskısıyla Demokrat Partili iki Müslüman kadın Kongre üyesi İlhan Ömer ve Rashida Tlaib’in İsrail’i ziyaret etmesini engellemesini eleştiren Ameirkan New York Times gazetesi, “Trump, çizgiyi aştı” dedi.

New York Times, İsrail’in Beyaz Saray’ın baskısıyla Demokrat Partili iki Müslüman kadın Kongre üyesi İlhan Ömer ve Rashida Tlaib’in İsrail’i ziyaret etmesini engellemesini eleştirdi.

Gazete, Başkan Trump’ın yoğun baskısı altında kalan Netanyahu Hükümeti’nin Ömer ve Tlaib’in İsrail’e ayak basmasına izin vermediğini, ancak daha sonra işgal altındaki Batı Şeria’da yaşayan ninesini ziyaret etmesi için Tlaib’e izin çıktığını yazıyor.

Habere göre iki Amerikan vatandaşına karşı yabancı bir gücü harekete geçirmesi, Trump’ın, daha önce hiçbir Amerikan başkanının yanına yaklaşmaya cesaret edemediği bir çizgiyi aşması anlamını taşıyor.

Gazeteye göre ülke içindeki muhaliflerini hedef almada sınır tanımadığını gösteren Trump, böylelikle partizanlığı ülke sınırları dışına da çıkarmış sayılıyor.

Ömer ve Tlaib’e yönelik bu hamle, önümüzdeki ay İsrail’de yapılacak kritik seçimlerden önce Başbakan Netanyahu ve Trump arasındaki ortaklığı da pekiştirmişe benziyor.

New York Times, ”Trump ve Netanyahu neden korkuyor?” başlığını taşıyan baş yazısındaysa Ömer ve Tlaib’e yönelik yasağın bir güç gösterisi değil, zaafiyet ve tahammülsüzlük belirtisi olduğunu kaydediyor.

Baş yazı özetle şöyle devam ediyor: ”İnsanın midesi, bir Amerikan başkanının, Amerikan Kongresi’nin iki üyesine yasak koyması için İsrail’e baskı yapması fikrini kolay kolay kaldıramıyor. Trump’ın Beyaz Saray’a girdiğinden beri çiğnemediği gelenek hemen hemen kalmadı gibi. Ama sırf kendi tabanındaki bağnazların içini gıcıklamak için Amerika’nın İsrail’le olan özel ilişkisini riske atmak, siyasi rakiplerini cezalandırmak için yabancı bir lidere bel bağlamak, en temel demokratik ilkeleri çiğnemek, Trump için bile bir ilk. İki lider, Amerika ve İsrail arasında nesiller boyunca kurulan partilerüstü ilişkiyi tehlikeye atıyor. Sadece zayıf liderler, getirisi çok az, ama götürüsü çok fazla bir riski alır. Özgüveni olan liderler hiçbir zaman bu kadar büyük bir risk altına girmez.”


Diğer 2.MANŞET haberleri
Tüm Kategoriler

The Guardian: Türk dizileri dünyayı nasıl ele geçirdi?

The Guardian: Türk dizileri dünyayı nasıl ele geçirdi?
  • The Guardian: Türk dizileri dünyayı nasıl ele geçirdi?
  • Erdoğan’dan Karamollaoğlu’na açık teklif!
  • Yeni yargı paketinde idam cezası olacak mı?
  • Ekremciler-Muharremciler ayrışması derinleşiyor…
  • HDP’li belediye PKK’lıları işe alıyor!
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder

Hava Durumu
http://www.akpolitika.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..akpolitika
haberyazilimi.com - Copyright