Sandık kurulları revize edilecek… | Akpolitika haber
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> Sandık kurulları revize edilecek…10.05.2019 02:22

Sandık kurulları revize edilecek…

Sandık kurulları revize edilecek…


YSK'nın İBB Başkanlığı seçiminin yenilenmesine ilişkin kararının ardından gözler 23 Haziran'a çevrildi. Bu süreçte 31 Mart'a göre terk fark sandık kurulu başkan ve üyelerinin yeniden belirlenmesi olacak.


Bu haber 94 kez okundu.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı seçimi için verdiği iptal kararından sonra gözler, sürecin nasıl işleyeceğine çevrildi. Bu süreçte İstanbul İl Seçim Kurulu yeni seçim takvimini belirleyecek. 23 Haziran’a göre yeniden takvim şekillendirilirken, değişiklik yapılacak tek nokta, seçim, sandık kurullarının oluşumundaki usulsüzlükler nedeniyle iptal edildiği için sandık kurulları yeniden oluşturulacak. Kurul başkan ve üyeleri devlet memurları arasından seçilecek.

SEÇMEN KÜTÜKLERİ AYNI 

YSK’nın verdiği karar doğrultusunda yenilenecek seçimde, öncelikli olarak oluşturulacak seçim takvimine göre süreç işleyecek. Seçmene yönelik ise herhangi bir değişiklik olmayacak. Yenilenecek seçimde 31 Mart 2019’daki seçimler için güncelleştirilmiş ve kesinleşmiş seçmen kütüğü verileri üzerinden oluşturulan sandık seçmen listeleri kullanılacak. Ancak bu listelerde düzeltmeler söz konusu olabilecek.

KISITLILAR AYIKLANACAK 

Seçmen listesinde yer alan kısıtlı isimler ayıklanacak. Cezaevlerinde bulunan ve adrese dayalı nüfus sisteminde İstanbul’da kayıtlı bulunan ‘tutuklular’ oy kullanabilecek. Aynı şekilde şartla salıverilme gibi durumlar sonucunda cezaevinden çıkmış olanlar da nüfus kaydı İstanbul’da olmak koşuluyla oy kullanabilecek. Bunun dışında ­nüfus kaydının taşınması mümkün olamayacak.

3 BİN YENİ SEÇMEN 

31 Mart için seçmen listeleri oluşturulurken 18 Yaşını Mart ayı başı itibarıyla doldurmuş olan gençler oy kullanma imkanı bulurken, yenilenecek seçimde Mart’tan 22 Haziran’a kadar 18 yaşını dolduranlar da oy kullanabilecek. Bu arada 18 yaşını dolduranların sayısının İstanbul için yaklaşık 3 bin civarında yeni seçmen anlamına gelebileceği belirtildi.

AYNI ADAYLARLA SEÇİME 

31 Mart seçimlerine katılma hakkı kazanan partiler, 23 Haziran İstanbul seçimlerine de katılabilecekler. Siyasi partiler, mevcut adayları dışında aday gösteremeyecek. Ancak ölüm veya istifa gibi nedenlerle adaylığın boşalması durumunda yeni bir isim bildirilebilecek. Oy pusulalarının basımında da 31 Mart seçimi için uygulanan kıstaslar uygulanacak.

SADECE İBB İÇİN SANDIĞA 

Vatandaş, 23 Haziran’daki seçimde sadece ‘büyükşehir belediye başkanlığı’ için oy kullanacak. Tek pusulayı sandığa atacak. Yeni seçimde sadece oy verme işlemleri tekrarlanacak.

10 milyon 560 bin kişi sandığa gidecek

YSK’nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenmesine ilişkin kararının ardından İstanbul’daki 10 milyon 560 bin 963 seçmen, 31 bin 124 sandıkta 23 Haziran Pazar günü yeniden oy kullanacak. Her sandıkta 400 seçmen oy kullanabilecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne Vali Yerlikaya vekalet edecek

İçişleri Bakanlığı, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’yı İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan Vekili olarak görevlendirdi. 23 Haziran 2019 Pazar günü yapılacak seçimlere kadar yürüteceği İBB Başkan Vekilliği görevi nedeniyle dün belediyenin Saraçhane’deki başkanlık binasına gelen Yerlikaya yetkililer tarafından karşılandı.  Vali Yerlikaya, başkanlık makamında İBB Genel Sekreteri Hayri Baraçlı, Genel Sekreter Yardımcısı Mevlüt Bulut, AK Parti İBB Grup Başkan Vekili ve Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu ve  İSKİ Genel Müdürü Fatih Turan ile bir süre sohbet etti.  Yerlikaya, 47 gün sonra yapılacak seçime kadar İstanbullulara hizmet etmek için gereken gayretin gösterileceğine belirterek, bütün belediye personeline çalışmalarında kolaylık ve başarılar diledi.


Diğer 2.MANŞET haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder

Hava Durumu
http://www.akpolitika.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..akpolitika
haberyazilimi.com - Copyright