LİBYA’DA DURDURACAĞIZ DEDİKLERİNE PİŞMAN OLDULAR! | Akpolitika haber
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> LİBYA’DA DURDURACAĞIZ DEDİKLERİNE PİŞMAN OLDULAR!18.05.2020 01:00

LİBYA’DA DURDURACAĞIZ DEDİKLERİNE PİŞMAN OLDULAR!

LİBYA’DA DURDURACAĞIZ DEDİKLERİNE PİŞMAN OLDULAR!


Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) Libya Yaptırım Komitesi, Dubai merkezli iki şirketin, Libya’nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter’in Trablus’u ele geçirmesine destek olmak için, ülkeye Batılı paralı askerler gönderdiğini bildirdi. Türkiye’nin desteklediği Libya hükümetini durdurmayı planlayan paralı askerlerin, birkaç gün sonra deniz yoluyla Malta’ya kaçtığı belirtildi.


Bu haber 545 kez okundu.

ABD merkezli yayın organı Bloomberg’in ulaştığı BMGK Libya Yaptırım Komitesinin gizli raporunda, yabancı paralı askerlerin Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki (BAE) serbest bölgelerde kayıtlı“Lancaster 6 DMCC” ve “Opus Capital Asset Limited FZE” şirketleriyle bağlantılı oldukları belirtildi.

Paralı askerlerin Haziran 2019’da iyi finanse edilen özel askeri şirket adına Hafter’e destek için Libya’ya gittikleri ifade edilen raporda, raporun içeriği hakkında konuşan ve isminin açıklanmasını istemeyen iki diplomat ise “Opus”ve“Lancaster 6”şirketlerinin Hafter güçlerini helikopter, insansız hava aracı ve siber yollarla desteklediğini söyledi.

“DURDURACAĞIZ” DEDİKTEN SONRA KAÇTILAR

Diplomatlar, raporda bahsedilen Batılı paralı askerlerin, BM tarafından tanınan, “Türkiye’nin destek verdiği Libya hükümetine silah sevkiyatını sofistike operasyonla helikopter ve botlarla durdurmayı vadettiklerini” belirtti. Güney Afrika vatandaşı Steve Lodge liderliğindeki yaklaşık 20 kişilik ekibin Haziran 2019’un sonlarında Libya’ya geldiği ve birkaç gün sonra aniden botlarla Malta’ya gittiğine dikkati çekilen raporda, BM uzmanlarının bu ani çekilmenin nedenini belirleyemediği kaydedildi. Batılı paralı askerlerle ilgili bilgiye de yer verilen haberde, “Lancaster 6″nınAvustralyalı eski hava kuvvetleri pilotu Christiaan Durrant tarafından yönetildiği belirtildi.

GİZLİCE SİLAH TEMİNİ YAPILDIĞI BELİRLENDİ

Libya’ya 6 eski askeri helikopter gönderildiği ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin Hafter’e gizli hava köprüsü yoluyla silah temin ettiği bildirilen raporda, ocak ayı başlarında silah taşındığı iddiaları üzerine BM uzmanlarının en az 37 uçuşa dair soruşturma yürüttüğü bilgisi paylaşıldı.

ASKERİ TEÇHİZATIN TEMİNİNİ GİZLEMEK İÇİN KARMAŞIK ŞİRKET AĞLARI KULLANILDI

Raporla ilgili bilgi veren diplomatlar, söz konusu uçuşların askeri teçhizatın teslimatını gizlemek için BAE, Kazakistan ve İngiliz Virgin Adaları’na kayıtlı karmaşık şirket ağı tarafından gerçekleştirildiğini ifade etti.

LİBYA’DAKİ İÇ SAVAŞ

Libya’da 2011’de devrik lider Muammer Kaddafi’nin öldürülmesinden bu yana devam eden iç savaş nedeniyle meşruiyet krizi yaşanıyor. Uluslararası tanınırlığa sahip Libya hükümeti birlikleri ile Hafter’e bağlı güçler arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor.


Etiketler: haber -gündem -akpolitika -siyaset -dünya -yaşam -Zekeriya Öz

Diğer DÜNYA haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder

Hava Durumu
http://www.akpolitika.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..akpolitika
haberyazilimi.com - Copyright