ABD TARAF MI DEĞİŞTİRDİ? | Akpolitika haber
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> ABD TARAF MI DEĞİŞTİRDİ?23.02.2020 00:00

ABD TARAF MI DEĞİŞTİRDİ?

ABD TARAF MI DEĞİŞTİRDİ?


Birleşmiş Milletler (BM) nezdindeki meşru Ulusal Mutabakat Hükümeti (UHM) İçişleri Bakanı Fethi Başağa, ABD’nin Libya’da askeri üs kurmak istemesi durumunda buna engel olmayacaklarını söyledi.


Bu haber 1151 kez okundu.

Birleşmiş Milletler (BM) nezdindeki meşru Ulusal Mutabakat Hükümeti (UHM) İçişleri Bakanı Fethi Başağa, ABD’nin Libya’da askeri üs kurmak istemesi durumunda buna engel olmayacaklarını söyledi. Bu açıklama, darbeci Hafter’i gizliden desteklediği bilinen ABD’nin taraf değiştirip değiştirmediğine yönelik soru işaretlerine neden oldu.

Libya El-Ahrar televizyonunun haberine göre, ABD merkezli Bloomberg News’e konuşan Ulusal Mutabakat Hükümeti (UHM) İçişleri Bakanı Fethi Başağa, “Ruslar Libya’da Hafter için değil, Libya ve Afrika’daki stratejik çıkarları için bulunuyorlar.” ifadelerini kullandı.

“ABD’nin Libya’da üs kurmasını engellemeyeceğiz”

Başağa, ABD’nin Libya‘da üs kurmasına engel olmayacaklarını ve bu üssün Libya’da istikrarın sağlanmasına katkıda bulunacağını belirtti.

Hafter milislerinin 18 Şubat’ta Trablus Limanı‘na yaptığı roketli saldırının ardından UMH, Libya’da kalıcı ateşkes sağlamayı amaçlayan Cenevre‘deki 5+5 formatındaki ortak askeri komite toplantılarını askıya aldığını ve Hafter ile yapılan bütün siyasi ve askeri müzakereleri de durdurduğunu açıklamıştı.


Etiketler: haber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -akpolitika -dünya - Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın - Cumhurbaşkanı Erdoğan

Diğer DÜNYA haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder

Hava Durumu
http://www.akpolitika.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..akpolitika
haberyazilimi.com - Copyright