Pençe harekatı Barzani ile HDP’nin arasını bozdu... | Akpolitika haber
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> Pençe harekatı Barzani ile HDP’nin arasını bozdu...06.06.2019 01:50

Pençe harekatı Barzani ile HDP’nin arasını bozdu...

Pençe harekatı Barzani ile HDP’nin arasını bozdu...


TSK tarafından Hakurk bölgesinde teröristlerin yuvalandığı alanlara 'Pençe' harekatı başlatıldı. Uçaklar havadan bombalarken komandolar da karadan PKK'ya göz açtırmıyor. Tüm bu gelişmeler yaşanırken Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Barzani’ye yakın Rudaw’dan dikkat çeken bir açıklama geldi.


Bu haber 660 kez okundu.

Kuzey Irak’ta TSK’nın sürdürdüğü Pençe Harekatıyla ilgili yapılan açıklamada, Türkiye’de faaliyet gösteren ve HDP’ye yakınlığıyla bilinen Mezopotamya Ajansı hedef alındı.

Ajansın harekata ilişkin bir haberinde “Peşmerge güçlerinin bölgeye sevk edilmesiyle birlikte çok sayıda basın mensupları da bölgeye akın etti. Özellikle asker ve peşmergelerin olduğu bölgelere sadece AA, A Haber ve Rûdaw’a izin veriliyor. Bölgedeki haberlerin tümü bu üç yayın kuruluşu tarafından dağıtılıyor” ifadeleri kullanıldı.

Rudaw ise bu açıklamaya sert tepki gösterdi.

“Yalanname” diyerek açıklama yapan Rudaw, “4 Haziran 2019 tarihinde, Erdoğan Altan imzasıyla kaleme alınan ve Mezopotamya Ajansı tarafından bir ‘yalanname’ raporu yayımlanmıştır. Raporun tamamı gerçek dışıdır ve bu nedenle adına sadece ‘yalanname’ diyerek geçiştiriyoruz” ifadelerini kullandı.

İşte o açıklama:

“Bu ‘yalannameye’ göre güya peşmerge sadece Anadolu Ajansı, A Haber ve Rûdaw’a Hakurk operasyonunu izleme izni vermiştir. Yalannamenin, Kürtler arasına nifak sokmanın ve kendisine ‘Mezopotamya Ajansı’ adını veren bir organın yalan haber servis ederek değersizleştirmenin dışında başka bir faydası yoktur. Bu yüzden Kürtçe’de bir deyim vardır; ‘Yalanın ipi kısadır’ diyoruz.

Herkes Hakurk’ta devam eden operasyonun ne zaman ve nerede başladığını iyi biliyor. Ve yine herkes çok iyi biliyor ki operasyonun peşmerge ile de bir alakası bulunmamaktadır. Dolayısıyla hiç bir ajansın, buna Türk ajansları da dahil, peşmergeden izin alma gibi bir durumu söz konusu değildir.

Aynı zamanda Rûdaw ve Kürdistan’daki diğer yerel yayın organlarının da operasyonu izlemesine olanak sağlanmamış ve bu konuda kimseye izin verilmemiştir. Rûdaw diğer tüm gelişmeleri takip ettiği gibi Hakurk operasyonunu da takip etmektedir. Rûdaw’ın operasyon bölgesinde herhangi bir muhabiri bulunmamaktadır.

Ayrıca, özellikle de bombardımanlar sonucu maalesef sivillerin ve peşmergelerin de yaralandığı bir dönemde Rûdaw, PKK ve Türkiye hükümetinin resmi açıklamaları ile yerel kaynaklardan aldığı bilgiler ışığında haber yapmaktadır.

Rûdaw izlediği profesyonel çizgisinden dolayı herkesin güvenini kazanan ve bu nedenle yayın imkanları oldukça kapsamlı bir medya kuruluşudur. Dolayısıyla, Kürtler arasına nifak sokmaya çalışan ve algı yaratma peşinde olanların aklı bizim profesyonel çizgimizi anlamaya yetmez.”


Etiketler: haber -gündem -politika -yaşam -sondakika -flaş -akpolitika -dünya - türkiye -

Diğer GÜNCEL haberleri
Tüm Kategoriler

The Guardian: Türk dizileri dünyayı nasıl ele geçirdi?

The Guardian: Türk dizileri dünyayı nasıl ele geçirdi?
  • The Guardian: Türk dizileri dünyayı nasıl ele geçirdi?
  • Erdoğan’dan Karamollaoğlu’na açık teklif!
  • Yeni yargı paketinde idam cezası olacak mı?
  • Ekremciler-Muharremciler ayrışması derinleşiyor…
  • HDP’li belediye PKK’lıları işe alıyor!
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder

Hava Durumu
http://www.akpolitika.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..akpolitika
haberyazilimi.com - Copyright