Yıllardır inşa ettikleri terör koridoru aniden çöktü... | Akpolitika haber
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> Yıllardır inşa ettikleri terör koridoru aniden çöktü...02.11.2019 18:32

Yıllardır inşa ettikleri terör koridoru aniden çöktü...

Yıllardır inşa ettikleri terör koridoru aniden çöktü...


İsrail'in Barış Pınarı Harekatı'na yönelik olağanüstü tepkisinin sebebini değerlendiren Siyaset Bilimci Dr. Abu Amer, "Bölgede uzun yıllardır emek harcayarak inşa ettikleri terör koridoru bir anda çöktü." dedi.


Bu haber 176 kez okundu.
Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından PYD terör örgütüne yönelik Barış Pınarı Harekatı'nın başlaması ile İsrail'in alışılmadık bir tepki verdiğini belirten Amer, "Türkiye’nin Suriye’deki sınır ötesi harekâtı, fazlasıyla bölünmüş bir ülkeyi birkaç gün içinde birleştirdi." ifadelerini kullandı.

İsrail tarafından Barış Pınarı Harekatı'na yönelik açıklamaları hatırlatan Amer, şunları söyledi:

"Siyasi yelpazenin dört bir yanından İsrailli uzmanlar, Kürtler ve Yahudiler arasındaki 'tarihi bağlardan' bahsetti ve Batı’ya, onları koruma çağrısı yaptı. Sıradan İsrailliler de, #freekurdistan (özgür Kürdistan) etiketiyle sosyal medyada iletiler paylaşırken; Türkiye, Irak, Suriye ve İran’a ait topraklarda 'bağımsız bir Kürt devleti' kurulmasına yönelik desteklerini dile getirdi. Bu arada, onlarca İsrailli asker, İsrail Hükümeti'ne, Kürt güçlerine yalnızca yiyecek, giysi ve ilaç değil, askeri yardım ve istihbarat desteği de sunulması çağrısında bulunan bir dilekçe verdi."

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun 'İsrail, insani yardımları Kürt halkına göndermeye hazırdır.' açıklamasını da hatırlatan Amer, şöyle konuştu:

"İsrail dış politikası yıllardır neredeyse tamamen, diğer seçeneklerin başarısız olması durumunda ABD’nin gelip kurtaracağı varsayımına dayanıyordu. Zira, ABD ile olan zırhlı ve korunaklı bağ her zaman İsrail’in en etkili ve caydırıcı silahı olmuştur. Ancak, Beyaz Saray’da artık farklı türde bir başkan var. Trump, müesses nizamın, seçkinlerin, lobilerin ya da kurumların hassasiyetleri konusunda değişken, fevri ve cesur. En yakın müttefiklerini ya da danışmanlarını dinlemiyor." 

Amer, değerlendirmelerini şöyle tamamladı:

"İsrail siyasi ve askeri nizamının en yüksek kademelerinde bulunanlar bağımsız, çok katmanlı yeni bir dış politika konseptine yönelik ihtiyacı tartışıyor. İsrail’in bu çerçevede, yeni bölgesel ortaklar aramaya başlayabileceği düşünülüyor."

Diğer ANALİZ haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder

Hava Durumu
http://www.akpolitika.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..akpolitika
haberyazilimi.com - Copyright