ABD’nin Suriye'nin kuzeyinde gözlem noktaları kurma planının sebebi ne? | Akpolitika haber
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> ABD’nin Suriye'nin kuzeyinde gözlem noktaları kurma planının sebebi ne?22.11.2018 22:26

ABD’nin Suriye'nin kuzeyinde gözlem noktaları kurma planının sebebi ne?

ABD’nin Suriye'nin kuzeyinde gözlem noktaları kurma planının sebebi ne?


ABD Savunma Bakanı Mattis’in Türkiye'nin kaygılarına yönelik Suriye'nin kuzeyinde birkaç bölgede gözlem noktası kurulacağı yönündeki açıklamasını değerlendiren Rus uzmanlar, ABD’nin bu adımla aslında Suriye’deki askeri varlığını korumayı amaçladığını belirtti.


Bu haber 410 kez okundu. Russia Today'e (RT) konuşan uzmanlar, Suriye'nin kuzeyinde gözlem noktaları kurma kararının ABD'nin Türkiye'ye yönelik dostane tutumunu yansıtan bir hareket olmadığını, bunun sadece siyasi bir manevra olduğunu söylediler.

'ABD, TÜRKİYE İLE İŞBİRLİĞİNDEN ARTAKALANI KAYBETMEMEYE ÇALIŞIYOR'

Moskova Devlet Üniversitesi ABD Araştırmaları Fonu Direktörü Yuriy Rogulyov, RT'ye açıklamasında, "Eğer böyle bir bağlantıları olmazsa, Suriye topraklarındaki varlıkları tümüyle yasadışı olarak görülecek. Elbette ki ABD hem NATO üyesi, hem de müttefiki olan Türkiye ile işbirliğinin artakalanını kaybetmemeye çalışıyor" dedi.

Uluslararası hukuk açısından ABD'nin eylemlerinin şüphe uyandırdığını söyleyen Rogulyov, "Burada hangi uluslararası hukuktan bahsedilebilir ki? Onlar (ABD) eylemlerini IŞİD'le, uluslararası terörle mücadele bahanesiyle örtbas ediyor. Amerikan kuvvetlerinin bulunduğu Irak topraklarında savaşmış ve neredeyse Irak'ın tamamını kaybetmiş olmaları farklı, hiç kimsenin onları çağırmadığı bir komşu devletin topraklarına gelmeleri ise tamamen farklı bir durum. Dolayısıyla bu anlamda hukuk oldukça göreceli bir şey" diye konuştu.

Rus uzman, "BM Güvenlik Konseyi'nin bir takım kararlarını, terörle mücadele gerekliliğini gerekçe gösteriyorlar, ancak aynı zamanda (biz bunu biliyoruz) terör örgütleri olarak kabul edilen gruplarla ilişki içerisindeler. Dolayısıyla tüm bunlar sadece siyasi manevra" ifadelerini kullandı.

'WASHİNGTON, SURİYE'DEKİ VARLIĞINI SÜRDÜRMEK İÇİN HER TÜRLÜ YÖNTEMİ KULLANIYOR'

Rusya Bilimler Akademisi'nden ABD ve Kanada uzmanı Prof. Dr. Vladimir Batyuk da benzer bir görüş açıklayarak, Washington'un askerlerinin Suriye topraklarındaki varlığını sürdürmek için her türlü yöntemi kullandığını söyledi.

Batyuk, "Amerikan askeri birliklerinin Suriye'nin meşru yönetiminin rızası olmaksızın bu ülkenin topraklarındaki varlıkları, uluslararası hukukun başlı başına kaba bir şekilde ihlal edildiği anlamını taşıyor. ABD, bu Arap ülkesindeki askeri varlığını ne pahasına olursa olsun sürdürmek için elinden geleni yapıyor" diye konuştu.


Etiketler: IŞİD - YPG - Vladimir Batyuk - Yuriy Rogulyov - Rusya - Türkiye - Suriye - ABD

Diğer ANALİZ haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder

Hava Durumu
http://www.akpolitika.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..akpolitika
haberyazilimi.com - Copyright