ABD’den F-35 itirafı: Çuvalladık... | Akpolitika haber
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> ABD’den F-35 itirafı: Çuvalladık...30.04.2019 00:10

ABD’den F-35 itirafı: Çuvalladık...

ABD’den F-35 itirafı: Çuvalladık...


ABD Savunma Bakan vekili Patrick Shanahan F-35 programının çuvalladığını söyledi. Shanahan programın, uçuşların maliyeti ve yedek parça açısından sorunlu olduğunu belirtti.


Bu haber 157 kez okundu.

ABD Savunma Bakan vekili Patrick Shanahan bu açıklamaları, hakkındaki etik kurul soruşturması kapsamında müfettişlere verdiği ifadede yaptı.

Shanahan bu açıklamaları yaparken “muhteşem” olarak tanımladığı savaş uçağını değil, programın genelini kasettiğini belirtti.

Soruşturma daha önce yönetici olarak çalıştığı Boeing firmasını, F-35’lerin ana üreticisi Lockheed Martin karşısında kayırdığı iddiasıyla başlatılmıştı.

Shanahan soruşturmanın sonunda aklandı. Komisyon ayrıca Shanahan’ın F-35 programıyla ilgili sözlerinin “diğer üst düzey hükümet yetkililerinin açıklamalarıyla uyumlu olduğuna” karar verdi.

Shanahan’ın kaygıları, ABD Sayıştayı’nın yayımladığı raporda da yer aldı. Raporda Mayıs-Kasım 2018 döneminde F-35’lerin yaklaşık yüzde 30’unun yedek parça sorunu nedeniyle uçamadığı belirtildi.

ABD Sayıştayı uçakların tedarik zincirindeki sorunlara ilişkin kaygılarını da kayda geçirdi. 60 yıllık ömrü olduğu belirtilen F-35’lerin toplam bakım maliyetinin 1 trilyon doları aşacağı tahmin ediliyor.

Raporda “F-35 uçakları bir savaş uçağının gereklerini yerine getiremiyor. Yani arzu edildiği kadar sık uçurulamıyor” denildi.


Diğer ANALİZ haberleri
Tüm Kategoriler

The Guardian: Türk dizileri dünyayı nasıl ele geçirdi?

The Guardian: Türk dizileri dünyayı nasıl ele geçirdi?
  • The Guardian: Türk dizileri dünyayı nasıl ele geçirdi?
  • Erdoğan’dan Karamollaoğlu’na açık teklif!
  • Yeni yargı paketinde idam cezası olacak mı?
  • Ekremciler-Muharremciler ayrışması derinleşiyor…
  • HDP’li belediye PKK’lıları işe alıyor!
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder

Hava Durumu
http://www.akpolitika.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..akpolitika
haberyazilimi.com - Copyright