23 Haziran’da fark en az 100 bin olur | Akpolitika haber
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> 23 Haziran’da fark en az 100 bin olur19.05.2019 01:17

23 Haziran’da fark en az 100 bin olur

23 Haziran’da fark en az 100 bin olur


YSK’nın iptali sonrası siyasi partiler 23 Haziran’da yapılacak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerine hazırlanırken, yeniakit.com.tr’ye konuşan MAK Danışmanlık Başkanı Mehmet Ali Kulat, “Sonuç tahmini için henüz erken ama ben Ak Parti’nin, Binali Bey’in bu yarışı bırakmayacağı kanaatindeyim. Kim kazanırsa kazansın oy farkının 100 binin üzerinde olacağını düşünüyorum.” dedi.


Bu haber 289 kez okundu.
MAK Danışmanlık Başkanı Mehmet Ali Kulat, 23 Haziran’da yapılacak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine ilişkin araştırma ve analizlerini yeniakit.com.tr ile paylaştı.

31 Mart seçim sonucunu muhafazakar Kürtler belirledi
İstanbul’da 31 Mart seçimlerinde yüzde 7 civarında bir seçmen kitlesinin sandığa gitmediğine işaret eden Kulat, “Önceki seçimlerle kıyaslandığında 31 Mart’ta seçime katılım oranı yüzde 7 civarı daha az oldu. Yüzde 89-90 bandında olan katılım bu seçimde yüzde 83’te kaldı. Yaptığımız araştırmalarda bu seçmen kitlesinin önemli bir kısmının Ak Parti seçmeni olduğunu görüyoruz. Bu yüzde 7’lik kitlenin içinde de alt başlık olarak önemli bir kısmını ise muhafazakar Kürt seçmenler oluşturuyor. İstanbul’da yaklaşık yüzde 21 civarında bir Kürt seçmen kitlesi var. Bu kitlenin yüzde 7’si Ak Parti’ye oy veren muhafazakar Kürtlerden oluşuyor. Geriye kalan önemli bir kısmı HDP, bir kısmı diğer marjinal sol gruplara oy veren seçmenler. İlçe bazında yaptığımız araştırmada şunu gördük; muhafazakar Kürtlerin yoğun yaşadığı ilçelerde seçime katılım oranları önceki seçimlere göre daha düşük. Dolayısıyla her seçimde Ak Parti’ye oy veren muhafazakar Kürtlerin önemli bir bölümü sandığa gitmemiş.” şeklinde konuştu.

HDP seçmeni blok olarak İmamoğlu’na oy verdi
Ekrem İmamoğlu’nun aldığı oy oranında HDP seçmeninin büyük etkisi olduğunu belirten Kulat, şöyle devam etti: “31 Mart’ta HDP’ye oy veren 13 puanlık seçmen blok olarak İmamoğlu’na oy verdi. Ekrem İmamoğlu’nun oyunu artıran en önemli dinamik bu oldu. Seçimden 6 ay önce Ak Parti lehine yaklaşık 12 puanlık bir fark öngörürken, seçimde bu farkın kapandığını gördük. Ak Parti sandığa gitmeyen yüzde 6’lık bir seçmen kaybederken, İmamoğlu da HDP’nin desteği ile önemli bir yükseliş gösterdi ve aradaki farkı kapattı.”

Milliyetçi söylemler muhafazakar Kürtleri uzaklaştırdı
Sandığa gitmeyen AK Parti seçmeninin önemli bir bölümün, Ak Parti’nin milliyetçi söylemlerinden rahatsız olan muhafazakar Kürtler olduğunu ifade eden Kulat, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kürt seçmen sandığa gitmedi. Ak Partiye geçmişten beri oy veren seçmen bunlar. Niçin gitmediler? Bunda Ak Parti’nin milliyetçi keskin söylemlerinin etkisi oldu. Bu süreç sadece bu seçimde olmadı. Referandumda başlamış devam eden bir sürecin finali bu. Ak Parti’nin milliyetçiliğe kayan söylemi Kürt seçmeni uzaklaştırdı. Bu muhafazakar Kürt seçmen başka partilere de oy vermediği için sandığa gitmemeyi tercih etti. 23 Haziran seçimlerinde Binali Bey muhafazakar Kürt seçmenin gönlünü kazanması gerekiyor.”

23 Haziran’da en az 100 bin fark olur
Kulat, 23 Haziran seçimlerinin sonucuna ilişkin şimdiden bir tahmin yürütmenin zor olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Ben Sayın Cumhurbaşkanının ve Binali Bey’in bu yarışı bırakmayacağı kanaatindeyim. İstanbul’da bugüne kadar Ak Parti pek çok seçim kazandı ve çok büyük farkla kazandı. Ak Parti bu seçimi 10 bin farkla kazanmış olsaydı da yine kazanmış sayılmazdı. 31 Mart seçimlerine göre İmamoğlu’nun popülaritesi biraz düşmüş durumda. Binali Bey’i ise öncekine göre şimdi daha çok sahada görüyoruz. Sonuçta iki adayın da yapacağı kampanyaların seçmen üzerindeki etkisi belirleyici olacak. Kim kazanırsa kazansın ben aradaki farkın 100 binin altında olmayacağı kanaatindeyim."

Diğer ANALİZ haberleri
Tüm Kategoriler

The Guardian: Türk dizileri dünyayı nasıl ele geçirdi?

The Guardian: Türk dizileri dünyayı nasıl ele geçirdi?
  • The Guardian: Türk dizileri dünyayı nasıl ele geçirdi?
  • Erdoğan’dan Karamollaoğlu’na açık teklif!
  • Yeni yargı paketinde idam cezası olacak mı?
  • Ekremciler-Muharremciler ayrışması derinleşiyor…
  • HDP’li belediye PKK’lıları işe alıyor!
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder

Hava Durumu
http://www.akpolitika.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..akpolitika
haberyazilimi.com - Copyright